Kwas Jabłkowy

Kwas jabłkowy to organiczny związek chemiczny o wzorze C4H6O5. Inne nazwy to: kwas DL- jabłkowy, kwas hydroksybursztynowy i acidum malicum. W przemyśle spożywczym jest konserwantem, który jest oznaczony symbolem E296. Występuje w postaci białego proszku, który jest stosowany w różnych stężeniach w farmacji i kosmetologii. W naturalnym środowisku kwas jabłkowy znajduje się m.in. w jabłkach i rabarbarze.

Gatunek: czysty min. 99%

Zastosowanie kwasu jabłkowego w przemyśle spożywczym

W produkcji masowej żywności kwas jabłkowy jest konserwantem, który jest dodawany do produktów w celu przedłużenia przydatności do spożycia. Nie zmienia smaku, ani zapachu produktu, tak jak inne kwasy wykorzystywane przy produkcji żywności, do których należy: kwas mlekowy, kwas octowy i kwas borowy. W przemyśle jest stosowany w stabilizacji koloru np. ogranicza brunatnienie owoców i warzyw.

W jakich produktach znajduje się kwas jabłkowy (E296)

- przetwory owocowe: marmolady, musy, koktajle, dżemy, i pozostałe produkty do smarowania,
- mrożonki: dotyczy to zwłaszcza ziemniaków w każdej postaci (talarki, obrane, frytki, łódeczki itp.),
- owoce i warzywa w puszkach i słoiczkach: dotyczy to także produktów dedykowanych dzieciom,
- żywność mocno przetworzona: gotowe dania (zupy, zestawy obiadowe), sosy,
- napoje gazowane, słodziki i produkty niskokaloryczne.

Zastosowanie kwasu jabłkowego w kosmetyce

W kosmetyce kwas jabłkowy należy do grupy kwasów AHA, które są stosowane w produktach do skóry dojrzałej oraz trądzikowej. Kwas jabłkowy w niskich stężeniach w kosmetologii jest nawilżaczem i rozjaśniaczem, a w wyższych peelingiem. Rynek kosmetyczny dysponuje licznymi preparatami z kawasem jabłkowy, gdzie stężenie zostało bezpiecznie dobrane.

Stosowanie kwasu jabłkowego

Kwas jabłkowy o stężeniu 99% jest produktem o specjalnym przeznaczeniu, które wymaga zachowania środków ostrożności. Kwas może powodować silne skutki uboczne: pieczenie, podrażnienie oczu i skóry.

Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów

Kwas Jabłkowy

  • przelewy24

» czytaj wszystkie opinie